Japon bilim insanlarından zihin gücüyle çalışan 3. kol deneyi
Anasayfa HaberlerTeknolojiJapon bilim insanlarından zihin gücüyle çalışan 3. kol deneyi

Japon bilim insanlarından zihin gücüyle çalışan 3. kol deneyi

Japon bilim insanları, zihin gücüyle kontrol edilebilen yapay bir ‘üçüncü kol’ üzerinde deney yaptı. Deneyle birlikte insanın üç kolu eşzamanlı kontrol edebildiği ispatlandı.

İnsanın 3 kolu aynı anda kullanabileceğini ispatlamak için, bilim insanları gönüllü katılımcılardan kendi kollarıyla birlikte zihin gücüyle kontrol edilebilen robotik 3. kolu iki ayrı görevde eşzamanlı olarak kullanmasını istedi.
Önce 2 görevi aynı anda yapmaya zorlanan gönüllülere zihin gücüyle kontrol edilebilen protez kol takıldı. Ardından halihazırda bir görevi icra eden katılımcının protez koluna tutması için bir su şişesi verildi.

Şişe daha sonra geri alındı. Böylelikle katılımcının zihin gücüyle kontrol ettiği protez kolun şişeyi kontrol edebilmeyi başardığı görüldü.

Japonya’nın Kyoto kentindeki Gelişmiş Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü’den Shuichi Nishio, icadın, insanın üretkenliğinin yanı sıra bilişsel becerilerini de artırabileceğini söyledi.

Bilim dünyasında, geleceğin siborglarının (biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklar) beş veya alt uzuvlu olabileceği belirtiliyor.

  • Yorumlar
  • 0

E-posta Haber Bülteni

Son gelişme ve güncellemelerden anında haberdar olun.!